
Sjölins Gymnasium i Nacka söker lärare i Företagsekonomi
Plats
Nacka
Sista ansökningsdatum
2025-05-20
Drivs du av att arbeta med ett verklighetsbaserat och ämnesöverskridande lärande? På Sjölins gymnasium uppmuntrar vi till nyfikenhet, samarbete och kritiskt tänkande genom vårt unika arbetssätt med casemetodik - baserad på Harvardmodellen. Genom casemetodiken skapar vi en dynamisk arbetsmiljö där du tillsammans med dina kollegor jobbar över ämnesgränserna och drar nytta av varandras kunskaper.
Det här söker vi
Vi söker dig som är legitimerad lärare, behörig att undervisa i Företagsekonomi på gymnasienivå. Vi värdesätter att du är målinriktad, har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera våra elever.
Vi söker dig som brinner för utbildning och har en stark vilja att samarbeta över ämnesgränserna. Du är en engagerad lärare som trivs med att arbeta med verklighetsbaserat lärande och casemetodik. Du har förmågan att göra dina ämnen levande och intressanta och är mån om att bygga relationer till eleverna. Hos oss får du möjlighet att utvecklas i en dynamisk miljö där vi tillsammans strävar efter att nå höga mål och skapa en innovativ lärandemiljö.
Det här erbjuder vi dig
Som medarbetare hos oss på Sjölins gymnasium arbetar du nära dina kollegor i ämnesöverskridande case. Sedan 2019 har vi samarbetat med en professor på Harvard Business School för att ytterligare stärka vår metodik. Vi värdesätter dina idéer och initiativ och ser fram emot att fira både små och stora framgångar tillsammans. Hos oss får du möjlighet att växa professionellt och bidra till att forma framtidens utbildning.
Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.
Senaste jobben från Sjölins Gymnasium
-
Sjölins Gymnasium i Nacka söker lärare i Företagsekonomi
Drivs du av att arbeta med ett verklighetsbaserat och ämnesöverskridande lärande? Sjölins Gymnasium, Nacka,
-
Sjölins gymnasium Södermalm söker lärare i matematik
Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg, Malmö samt på tre platser i Stockholm. Sjölins Gymnasium, Stockholm,
Liknande jobb Sjölins Gymnasium i Nacka söker lärare i Företagsekonomi
-
Sjölins Gymnasium i Nacka söker lärare i Företagsekonomi
Drivs du av att arbeta med ett verklighetsbaserat och ämnesöverskridande lärande? Sjölins Gymnasium, Nacka,
-
Sjölins gymnasium Södermalm söker lärare i matematik
Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg, Malmö samt på tre platser i Stockholm. Sjölins Gymnasium, Stockholm,
-
Vi söker lärare i företagsekonomi och juridik till Drottning Blankas Gymnasieskola i Gävle
Vi erbjuder en tjänst på 100% för undervisning i företagsekonomi och juridik. Drottning Blankas Gymnasieskola, Gävle,
-
Vi söker lärare i svenska som andraspråk på Rytmus gymnasieskola i Nacka
Rytmus är Sveriges ledande musikgymnasium och har bidragit till att utveckla ett flertal kända musiker och artister sedan starten 1993. Rytmus, Nacka,
-
Montessorilärare
Vi söker nu efter en montessorilärare som vill arbeta på vår förskola. Montessori Mondial, Nacka,
-
Vi söker lärare i svenska, sva och samhällskunskap till Drottning Blankas Gymnasieskola i Gävle
Vi erbjuder nu en tjänst på 100% för undervisning i svenska, svenska som andraspråk och samhällskunskap. Drottning Blankas Gymnasieskola, Gävle,
-
Vi söker lärare i tyska till Drottning Blankas Gymnasieskola i Gävle
Som lärare hos oss undervisar du i både grund- och fördjupningskurser inom dina ämnen. Drottning Blankas Gymnasieskola, Gävle,
-
Vi söker lärare i matematik och AI till Drottning Blankas Gymnasieskola i Gävle
Vi erbjuder nu en tjänst på 80% för undervisning i matematik och AI. Drottning Blankas Gymnasieskola, Gävle,
-
-
Slöjdlärare
Vi brinner för resultatinriktad montessoripedagogik. Gör du också det? Montessori Mondial, Nacka,